GüncelKadın

Çıplak arama işkencesine maruz kalan gazeteciye ‘direndiği’ için ceza verildi!

Sivas Açık Hapishanesi'nde çıplak arama işkencesine maruz kalan gazeteciye direndiği için 6 ay ceza verildi.

Gazeteci Aslıhan Gençay en son çıplak arama dayatması ve bu dayatmayı kabul etmediği için tahliye edilmeyerek 5 yılın üzerine 6 ay daha hapishanede yatırılmasıyla gündeme gelmişti. Sivas Açık Hapishanesi’nde Aslıhan Gençay’a çıplak arama dayatan memurlardan ikisi, Gençay hakkında suç duyurusunda bulunmuş ve Sivas Asliye Ceza Mahkemesi’nde Gençay hakkında dava açılmıştı.

29 Mayıs 2021 tarihinden bu yana dışarıda olan Gençay’ın mahkemesi, 14 Haziran 2021’de Sivas Asiye Ceza Mahkemesince karara bağlandı ve Gençay’a “görevli memura görevini yaptırmamak için direnme ve zincirleme tehdit” suçlamasıyla 6 ay 7 gün ceza verildi. Karar, istinaf mahkemesi tarafından onaylanırsa Gençay’ın tekrar hapishaneye girip birkaç gün kalması söz konusu olacak.

“Cezaevine girdi/çıktı yapmam gerek ve tekrar çıplak arama dayatılma olasılığı yüksek”

Hapishane girişinde tekrar çıplak arama dayatmasına maruz kalması ve hapishanede sürekli disiplin cezaları verilerek daha uzun tutulması riski altında olan Aslıhan Gençay, insan hakları savunucuları ve arkadaşlarıyla beraber istinaf mahkemesine kadar hakkını aramaya devam edeceğini belirtti.

Aldığı cezaya dair Sendika.Org’dan Medine Aybar’a konuşan Gençay şunları kaydetti:

“Ceza düşük belki ama yine cezaevine girdi/çıktı yapmam gerekecek ve orada bana tekrar çıplak arama dayatılma olasılığı yüksek. Yine kısır döngü başlayacak. Net olarak diyorum ki; bu cezanın sadece benimle ilgisi yok, ben tavrımı koydum, hakkımı aradım, arıyorum zaten. Lakin dedikleri bence şu: ‘Bakın çıplak aramayı kabul etmeyenlerin başına neler getiriyoruz, ayağınızı denk alın’ Kızım sana söylüyorum gelinim sen anla misali mesaj sizedir. Hedef sadece ben değilim sizsiniz.”

Gençay, sözlerini “Her Türkiye vatandaşının bir gün yolunun cezaevinden geçebileceği gerçeği düşünülürse duyarlı herkesten, özellikle de kadınlardan, kız kardeşlerimden istinafa kadarki süreçte destek bekliyorum. İzleyici, sosyal medya yorumcusu olmak kadar çürütücü bir şey yok şu an. Lütfen artık duyarlı herkes elini taşın altına koysun. Şimdiye kadar bana destek olan herkese de teşekkür ederim” diyerek sonlandırdı. (Kaynak: Sendika.org)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu